Wydarzenia Parafialne

„Chwalcie łąki umajone …” – czas na Nabożeństwo Majowe

     Maj to najpiękniejszy miesiąc roku. Wokół nas niepowtarzalna wielobarwność i mnogość kwiatów oraz dynamizm wylewającej się z każdego zakątka zieleni. Wszystkiemu dodatkowo towarzyszy różnorodność ptasich śpiewów oraz zazwyczaj piękna słoneczna pogoda. Przyroda w tym miesiącu swoim pięknem oddziałuje silnie na wyobraźnię i doznania estetyczne każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że ten właśnie miesiąc człowiek w swojej pobożności już dawno temu postanowił ofiarować Matce Boga – Maryi.
     To właśnie w maju gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych by odprawiać Nabożeństwa Majowe, zwane potocznie majówkami. Podczas tych nabożeństw odmawia lub odśpiewuje Litanię Loretańską (będącą hymnem na cześć Maryi) oraz modlitwę „Pod Twoją obronę”. Modlitwom tym towarzyszą przepiękne w swojej treści i melodyjności pieśni poświęcone Matce Bożej. W niektórych miejscowościach, zgodnie z przyjętą tradycją, w czasie tych nabożeństw czytane są rozważania, zaś zgromadzeni wierni odmawiają także Różaniec Święty, a całość często kończą Apelem Jasnogórskim. W miejscowościach, w których znajduje się kościół, nabożeństwo majowe odprawiane jest z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

     Historia Nabożeństw Majowych sięga V wieku, gdy to na Wschodzie ludzie zaczęli się gromadzić i śpiewać pieśni na cześć Matki Bożej. W Kościele zachodnim dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstał pomysł, aby miesiąc maj poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił taką myśl, był król hiszpański Alfons X. Władca ten zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej. Za największego apostoła nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Muzzarelli. W 1787 roku wydał on broszurkę, w której propagował nabożeństwo majowe. Rozesłał ją do wszystkich biskupów Italii, sam zaś w Rzymie zaprowadził to nabożeństwo w słynnym kościele zakonu Il Gesù, mimo że zakon wtedy formalnie już nie istniał, zniesiony przez papieża Klemensa XIV w 1773 roku. Odprawiał on również nabożeństwo majowe w Paryżu, gdzie towarzyszył papieżowi Piusowi VII w podróży na koronację Napoleona Bonaparte. Pius VII nabożeństwo majowe obdarzył odpustami. Dalsze odpusty do nabożeństwa majowego – na które składa się Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem – przypisał w 1859 roku papież bł. Pius IX. W połowie XIX wieku nabożeństwo majowe przyjęło się w prawie wszystkich krajach.
     W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili w 1838 roku jezuici w Tarnopolu, zaś po około 30 latach stało się ono znane i popularne już w całym kraju.
     Nabożeństwa Majowe jest dla nas wyjątkową okazją, by przez modlitwę, przez piękne pieśni maryjne, przez cichą osobistą rozmowę – zawierzyć Matce Bożej własne sprawy, ukazać jej nasze problemy i rozterki, a nawet złożyć u Jej stóp całą swoją niedolę. Ona z matczyną miłością i troską przedstawi je swojemu Synowi i Jego Ojcu, by wyjednać nam łaskę i miłosierdzie. Jest ona najpewniejszą drogą otrzymania ich dla każdego, kto Jej zaufa.  

Nabożeństwa Majowe o godz. 17.30, w niedziele o 15.30.

Wielkanoc 2020
Niedziela Palmowa 2020
2020 – nowa elewacja na plebani
Droka krzyżowa 11 marca 200 na Święty Krzyż
Droga Krzyżowa 2020 na Święty Krzyż

Zapraszam na Drogę Krzyżową na Święty Krzyż 7 marca 2020. Początek w Nowej Słupi przy kościele o godz.12.00. Zakończenie Mszą Św. na Św. Krzyżu o godz.14.00.

Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.00

Gorzkie Żale – niedziela godz. 11.30.

18 grudnia – Dzień spowiedzi w godz. 9.30 -10.30 oraz 16.30 – 17.30.

Adwent 2019

Msze w tym dniu o 10.00 i 17.00

RORATY o godz.7.00 – zapraszamy

                                          Uroczystość  Odpustowa 14 września 2019

PIĄTEK 13 września:

                    godz.18.00    Droga Krzyżowa

                    godz. 18.45   Wieczór Uwielbienia przed Najświętszym   

                                          Sakramentem.

SOBOTA 14 września:  Msze Św. jak w każdą niedzielę: 8.00, 9.30

                                         11.30 – Msza św. z procesją eucharystyczną.

    W tym dniu włączymy się także w wielkie wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa i Tajemnicę Krzyża uczestnicząc w modlitewnym przeżyciu  prawdy „POLSKA POD KRZYŻEM”.

XX TYDZIEŃ ŚW> KRZYSZTOFA 2019

Zapraszamy wszystkich kierowców do włączenia się w akcję MIVA POLSKA ” 1 grosz za 1 km. na środki transportu dla misjonarzy. Poświęcenie pojazdów po każdej Mszy w niedzielę 21 lipca.

Boże Ciało 2019

Boże Ciało 2019


Przyjdź Duchu Święty…

12 maja – sakrament bierzmowania z rąk Ojca Opata Eugeniusza z Wąchocka przyjęło 22 osoby.

12 maja

Teatr w Lubieni 5 maja 2019

Adaptacja poematu Karola Wojtyły o współczesnym Hiobie
Teatr z Janowa Lubelskiego, w roli Hioba ks. Zygmunt Wnukowski

Niedziela Palmowa 2019

Droga krzyżowa wokół świątyni 2019

9 marca 2019

Droga Krzyżowa na Święty Krzyż.  Uczestniczyło 51 osób.

   

Sadzenie Dębu Niepodległości 11.11.2018.
Sadzonka dębu potomkiem pomnika przyrody dąb Bartek

Malowanie kościoła   luty2019

14 lutego 2019 rozpoczęliśmy malowanie  wnętrza kościoła. Prace potrwają ok. 4 tygodni.

Boże błogosław!

Malowanie kościoła luty 2019

1Grill parafialny czerwiec 2018.